Doğru çalışma koltuğu ve doğru çalışma masası nasıl olmalı?

Doğru çalışma koltuğu ve doğru çalışma masası nasıl olmalı?

Renowa, mobilya üzerine uzmanlaşmış bir firma ve doğru ofis ortamı için bazı önerilerde bulunuyor. Renowa’nın önerilerini aşağıda bulabilir, kendi çalışma alanınıza uyarlayabilirsiniz.


Ofis çalışanları çalışma sürelerinin büyük bir bölümünü masa başında geçirirler. Bu sebeple gerek hareketliliğin azalması gerek yanlış ofis mobilya seçimleri kişide birtakım eklem ve kas rahatsızlıklarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Ancak doğru ofis mobilyası seçimiyle bu tarz fiziksel rahatsızlıkların tamamen önüne geçilmesine ve minimum seviyeye indirilmesine yardımcı olabilir.

Doğru çalışma koltuğu nasıl olmalıdır?

 

Uzun süre masa başında oturmanın fiziksel pek çok rahatsızlığı beraberinde getirdiğini hepimiz biliyoruz. Çalışma koltuğumuzu doğru duruş ve omurgamızın doğal eğrisini destekleyecek şekilde seçmemiz bu açıdan büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda çalışma koltuğumuzu seçerken dikkat etmemiz gereken detayları da göz ardı etmemekte fayda var. Peki doğru çalışma koltuğu nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir çalışma koltuğu bazı temel özelliklere sahip olmalıdır.

Koltuk yüksekliği;çalışma koltuğunuzun ideal yüksekliğini oluşturabilmek için koltuğunuzun aşağı yukarı ayarlanabilecek şekilde olması gerekir. Çalışma koltuğunun ideal yüksekliği, bacakların yere paralel olduğu ve ayakların yere tam basacak şekilde ayarlanmalıdır.

Koltuk genişliği;çalışma koltuğunuzun ideal genişliği yeterli oturma alanına sahip ve vücut genişliğinize uygun olmalıdır. Koltuğa oturulduğunda kolları kolçaklara değmeyi zorlaştıracak kadar büyük olmamalı ve oturulduğunda üst bacağı tamamen desteklemelidir.

Bel desteği ve sırt yüksekliği;Vücut yapınıza göre koltuğunuzun bel desteği ve sırt yükselikliği uygun yapıda olmalıdır. Bel desteği, bel boşluğu ve omurganızı destekleyecek şekilde olmalı. Sırt yüksekliği ise vücut yapınıza uygun olacak şekilde bacak ve kollarınızın pozisyonunu da destekleyecek biçimde ayarlanmalıdır.

Sırt eğimi;çalışma koltuğunuzda ayarlanabilir bir sırt eğim alternatifinin olması , üst bedeninizi ve sırtınızı rahatlatır. Eğim ayarı ile geriye yaslanarak oturmak uzun süre aynı pozisyonda oturmanın sinirler üzerinde yarattığı baskıyı önemli ölçüde azaltacaktır. 

Kolçaklar;ayarlanabilir kolçaklar vücut ölçülerinize ve çalışma pozisyonunuza göre uyum sağlar. Böylelikle öncelikle omuz, kol, dirsek ve bileklerde oluşabilecek sağlık problemlerini en aza indirmek mümkün olacaktır.

Doğru çalışma masası nasıl olmalı?

Ofiste çalışma koltuğundan sonra en sık kullandığımız bir diğer mobilya da çalışma masamızdır. Peki uygun bir çalışma masası hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Çalışma masasına oturulduğunda her şeyden önce kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. Uygun çalışma masası ölçüleri, masa ile bacak yüksekliği arasında yeterli boşluk olacak şekilde belirlenmelidir. Çoğunlukla ideal masa yüksekliği ortalama 73-75 cm yüksekliğindedir. Otururken bacak bacak üstüne atıldığında bacakların masaya değmeyeceği yükseklikte olmalıdır. 

Bununla birlikte masa üzerinde kullanılacak çalışma ekipmanları da(monitör, bilgisayar, klavye, mouse vs.)masa seçiminde önemli etkenlerdir. Masa genişliği belirlenirken, eğer masada bilgisayar varsa otururken ekrana olan uzaklık ortalama 50-75 cm aralığında olacak şekilde seçilmelidir. Bunun yanında klavye ve mouse gibi çalışma ekipmanlarının da rahatça kullanılabilecek şekilde masaya yerleştirilebilmesi gerekir.

Çalışma Masası —Büro, okul, ofis, ev veya diğer yerlerde, okuma, yazma, çizme veya bilgisayar gibi donanımları kullanmak ya da akademik, profesyonel veya ev içi faaliyetler için kullanılan masa tarzı düz çalışma yüzeyine sahip bir mobilya parçası.

İş Dünyası —İnsanların yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun eğitim ve çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı unvana meslek denir. Genellikle her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir. İş Dünyası ise mesleklerin bütününü ifade eder.

Koltuk —İnsanların üzerine oturup rahatlaması ve yorgunluğunu dindirmesi, ayaklarını rahatlatması ve kollarını kolluklara koyarak sakinleşmesi için tasarlanmış bir eşyadır. Sandalyeden farklı bir yapıdadır.

Masa —Ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.

Ofis —Bir işletmeyi veya bir hizmeti yönetmek üzere organizasyonel faaliyetlerin yapıldığı alandır. Bu alan birkaç metrekare olabileceği gibi yüzbinlerce metrekare de olabilir. Ofis binaları amaca uygun olduğu sürece her yerde inşa edilebilir. Bir ofis genellikle bir kuruluşun çalışanlarının, kuruluşun amaçlarını ve amaçlarını desteklemek ve gerçekleştirmek için idari işler yaptığı bir oda veya başka bir alandır.

Sağlık —Sadece hastalık ve sakatlık durumunun olmayışı değil kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.